
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.1 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 550 mV |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 2.8 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 640 mW |
| Accuracy | 2 % |
| Max Output Current | 300 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 65 µA |
| Quiescent Current | 75 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 400 mA |
| Reference Voltage | 400 mV |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 0.6 % |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1517
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15331
Ext.Price$0.15331
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15331 | $0.15331 |
| 10 | $0.13682 | $1.36820 |
| 50 | $0.12211 | $6.10550 |
| 100 | $0.10818 | $10.81800 |
| 500 | $0.09584 | $47.92000 |
| 1000 | $0.09143 | $91.43000 |
| 3000 | $0.08722 | $261.66000 |
| 5000 | $0.08242 | $412.10000 |
